A vesekövesség - hasonlóan a cukorbetegséghez - az életvitelünk miatt vált népbetegséggé, hiszen a kevés mozgás, a rendszertelen és rossz étkezés, illetve a kevés folyadékfogyasztás is elősegíti a kőképződést. Emellett örökletes tényezők, környezeti hatások is közrejátszhatnak a vesekövesség kialakulásában. Férfiaknál körülbelül kétszer olyan gyakori a betegség, mint nőknél.
A vesekő kialakulásának oka általában nem vezethető vissza egyetlen dologra, legtöbbször több kockázati tényező együttes hatása miatt alakul ki. Kockázati tényezőt jelent többek közt, ha már valamely családtagnak volt veseköve, ilyenkor a kő kialakulásának megnő az esélye. Jelentősen megnöveli a vesekövesség kockázatát az is, ha valaki nagyon kevés folyadékot iszik, illetve, ha valaki rendszeresen sok sót és cukrot fogyaszt. Egyes betegségek vagy gyógyszerek is hozzájárulhatnak a vesekövesség kialakulásához, de túlsúly, hirtelen hízás esetén is megnő a kockázat.
Vesekő fajtái
A veseköveknek több típusa is létezik, attól függően, hogy milyen ásványi anyagok és sók alkotják. Leggyakrabban előforduló vesekő fajták:
- Kalciumkő: oka a vizeletben jelen lévő magas kalciumszint, kezelésére általában thiazid vízhajtót vagy foszfáttartalmú készítményeket alkalmaznak
- Urátkő: túlzott húgysavszint következtében alakul ki, kezelése lúgosító gyógyszerekkel történik
- Struvitkő: húgyúti fertőzések esetén alakulhat ki, melynek megelőzésére a kezelőorvosok antibiotikumos kezelést szoktak alkalmazni
- Cisztinkő: ritkábban alakul ki, mint a többi típus és általában nem nőnek nagyra, kezelése során fontos a sószegény diéta, illetve a sok folyadékfogyasztás, emellett a cisztinkövek oldására alkalmazható gyógyszeres kezelés is
Vesekő tünetei
A vesekő amíg a vesében van nem okoz semmiféle tünetet. A tünetek általában akkor jelentkeznek, amikor a kő bekerül a húgyvezetékbe, és ott esetleg elakad vagy gyulladást okoz. A fájdalom jellege folyamatosan változhat, általában mindig más helyen és eltérő intenzitással jelentkezik a fájdalom, melynek oka, hogy a vesekő a húgyvezetékben folyamatosan előre halad, így mindig máshol okoz tüneteket. A kristályos kövek elakadása gátolhatja a vizelet útját, mely duzzanatot, görcsöket okozhat. Ez igen komoly, éles fájdalommal járhat oldalt és a háton, a bordák alatt. A fájdalom kisugározhat a hasba és az ágyékba is. Jelentkezhet továbbá égő érzés vizeléskor, illetve a vizelet színe eltérhet a normálistól, rózsaszínes, vöröses barnás lehet. A vesekövesség tünete lehet még a gyakori vizelési inger, melynek során csak kevés vizelet ürül. A tünetek közé tartozhat továbbá a hányinger, hányás, valamint a láz is.
Vesekövek kezelése
Amennyiben a vesekő mérete megengedi, konzervatív eljárást szoktak alkalmazni, mely kellő mennyiségű folyadékfogyasztást, valamint görcsoldó- és a húgyutak tisztulását segítő gyógyszerek alkalmazását jelenti. Akut vesegörcsök esetén görcsoldást, fájdalomcsillapítást alkalmaznak. További kezelési lehetőségre is szükség lehet, ha pl. a vesekő mérete miatt nincs esély annak távozására, vagy ha a vese károsodásának veszélye áll fenn.
- Lökéshullámos kőzúzás
Sebészeti beavatkozás nélkül darabokra zúzzák a követ egy testen kívül indított lökéshullámmal, mely így a vizelettel darabokban távozhat. - Ureteroszkópia
Ezt a módszert abban az esetben alkalmazzák, ha a kő elakad a húgyvezetékben. A beavatkozás során egy felvezetett eszközzel távolítják el a követ. - Sebészeti beavatkozás
A bőrön ejtett metszésen keresztül egy speciális fogóeszközzel húzzák ki a kisebb köveket, a nagyobbakat pedig kisebb darabokra aprítják majd eltávolítják. Erre az eljárásra nagyon ritkán van szükség.
Megelőzés
A kövek anyagától függetlenül nagyon fontos az elegendő folyadék bevitel, melyre nagy meleg és testmozgás esetén különösen oda kell figyelni. Amennyiben már volt vesekövünk, érdemes odafigyelni arra is, hogy milyen ételeket kerüljünk el. Ha az előző kő kalciumkő volt, akkor fontos a húsok és a só fogyasztásának mérséklése, illetve több rostos étel fogyasztása. A cisztinkövek megelőzésében segíthet ha a hal, a tej, a tojás, a marhahús és a lencse fogyasztását csökkentjük, míg a struvitköveknél elsősorban a fertőzés kezelése segít.
A vesekő igen veszélyes is lehet, hiszen súlyos esetekben a vesekövek teljesen elzárhatják a húgyvezetéket. Ilyenkor, ha nem történik semmilyen beavatkozás, és sokáig fennáll a helyzet, sajnos maradandó vesekárosodás is kialakulhat, akár a vese teljes elhalását is okozhatja. Amennyiben az elzáródás nem teljes, akkor is fennáll a kockázata a vizeletben elszaporodó baktériumoknak, melyek fertőzéshez, lázhoz vezethetnek, akár életveszélyes uroszepszist is okozhat. Ezért nagyon fontos, hogy fájdalom vagy egyéb tünet esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz és vizsgáltassuk ki magunkat.