A babák számára a víz egy olyan fejlesztő közeg, amely a fizikai hatásai mellett, a lelki és szellemi fejlődésükre is pozitív hatással van. A csecsemőúszás a mozgásfejlődés elősegítésében is nagy szerepet játszik, segít az idegrendszeri, kognitív, pszichés, illetve szociális érésben egyaránt. A babaúszás lehetővé teszi a baba születésélményeinek kezelését, a baba komplex fejlesztését, továbbá megszeretteti velük a vizet, s előkészíti magát az úszást is. A csecsemőúszáson résztvevő kisbabák hamarabb érhetik el a mozgásfejlődés bizonyos stádiumait (ülés, járás), mint a velük egykorúak. A babaúszás továbbá egy ideális családi program is lehet, ahol a szülők a vízben foglalkozhatnak, játszhatnak gyermekeikkel.
Mikor kezdjük a babaúszást?
A babaúszást minimum 3 hónapos kortól érdemes elkezdeni. Azok a foglalkozások, melyek elsősorban a búvárreflexre épülnek, ott a 3-8 hónapos kor ajánlott. A babaúszás körülbelül a gyermek 3 éves koráig tart. Otthon, a kiskádban akár már a 2. héttől is el lehet kezdeni a gyakorlatokat, lebegéseket, relaxációt.
Mi az a búvárreflex?
A búvárreflex azt jelenti, hogy amint a csecsemő orra és szája a víz alá merül, a légzőmozgások leállnak. A búvárreflex marad meg a legtovább a babáknál, körülbelül 8-9 hónapos korig. Egyes mérések szerint, a baba akár 2 percnél is tovább képes visszatartani a lélegzetét a víz alatt. Amikor a csecsemő még nem képes tudatosan levegőt venni, a búvárreflex az, ami megvédi a babákat a víz alatt, hogy ne nyelje vagy szívja be a vizet.
A babák biztonsága érdekében, rendkívül fontos, hogy odafigyeljünk, hogy a csecsemő a víz alatt nem fúj-e ki nagyobb, egybefüggő buborékokat. Amennyiben ez megtörténik, a babát azonnal, de nyugodt mozdulattal ki kell emelni a víz alól. Ez egy nagyon ritka jelenség, de előfordulhat, leginkább a foglalkozás végén, amikor már a baba elfárad.
Mit vigyünk magunkkal? Mire érdemes odafigyelni?
Természetesen a szokásos fürdőfelszerelésekre mindenképp szükség van. Fürdőruhára, papucsra, törölközőre, a babának úszópelenkára, úszónadrágra, illetve enni-innivalóra is, hiszen a pancsolás után azonnal éhes lehet a pici.
A beiratkozás előtt jó ha találkozunk, beszélgetünk a foglalkozás vezetőjével, valamint érdemes megnézni a helyszínt is, hogy tájékozódhassunk a víz hőmérsékletéről (túl meleg víz esetén nagyobb lehet a fertőzésveszély), s hogy van-e szoptatási lehetőség. Amennyiben elkezdjünk kisbabánkat úszásra vinni, fontos a rendszeresség, így érdemes hetente egyszer elmenni babaúszásra.
A babaúszás egy remek program lehet a szülő és a baba számára egyaránt, ahol a pici szociális érdeklődése is fejlődik, hiszen vele egykorú és fejlettségi szintű társaival találkozhat. A foglalkozás jótékony hatással van a szülő-gyermek kapcsolatra is, erősíti a kötődést.